П`ятниця, 26.04.2024, 14:13

Світова архітектура

Вітаємо вас на сайті "Світова архітектура"
Категорії розділу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 4
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Готика

Виникнення готики

Готика - період у розвитку середньовічного мистецтва на території Західної, Центральної і частково Східної Європи з XII по XV-XVI століття. Готика прийшла на зміну романського стилю, поступово витісняючи його. Термін «готика» найчастіше застосовується до відомого стилю архітектурних споруд, який можна коротко охарактеризувати як «страхітливо величний». Але готика охоплює практично всі твори образотворчого мистецтва даного періоду: скульптуру, живопис, книжкову мініатюру, вітраж, фреску і багато інших.

Готика зародилася в середині XII століття на півночі Франції, в XIII столітті вона поширилася на територію сучасних Німеччини, Австрії, Чехії, Іспанії, Англії. В Італію готика проникла пізніше, з великими труднощами і сильною трансформацією, що призвела до появи «італійської готики». В кінці XIV століття Європу охопила так звана інтернаціональна готика. У країни Східної Європи готика проникла пізніше і протрималася там трохи довше - аж до XVI століття.

До будівель і творам мистецтва, що містить в собі характерні готичні елементи, але створеним в період еклектики (середина XIX століття) і пізніше, застосовується термін «неоготика».

На початку XIX століття термін «готичний роман» став позначати літературний жанр епохи романтизму - літературу таємниць і жахів (дія таких творів часто розгорталося в «готичних» замках або монастирях). У 1980-і роки термін «готика» почав застосовуватися для позначення виник в цей час музичного жанру («готичний рок»), а потім і сформувалася навколо нього субкультури («готична субкультура»).

Готичний стиль, в основному, виявився в архітектурі храмів, соборів, церков, монастирів. Розвивався на основі романської, точніше кажучи - бургундської архітектури. На відміну від романського стилю, з його круглими арками, масивними стінами і маленькими вікнами, для готики характерні арки з загостреним верхом, вузькі і високі вежі та колони, багато прикрашений фасад з різьбленими деталями (вимперги, тимпани, архівольти) і багатоколірні вітражні стрілчасті вікна . Всі елементи стилю підкреслюють вертикаль.

Церква монастиря Сен-Дені, створена за проектом абата Сугерія, вважається першим готичним архітектурним спорудою. При її будівництві були прибрані багато опори і внутрішні стіни, і церква набула більш граціозний вигляд у порівнянні з романськими «фортецями Бога». В якості зразка в більшості випадків брали капелу Сент-Шапель в Парижі.

З Іль-де-Франс (Франція) готичний архітектурний стиль поширився в Західну, Середню і Південну Європу - в Німеччину, Англію і т. Д. В Італії він панував недовго і, як «варварський стиль», швидко поступився місцем Ренесансу; а оскільки він прийшов сюди з Німеччини, то досі називається «stile tedesco» - німецький стиль.

У готичної архітектурі виділяють 3 етапи розвитку: ранній, зрілий (висока готика) і пізній (палючий готика, варіантами якої були також стилі мануеліно (в Португалії) і ісабеліно (в Кастилії).

З приходом на початку XVI століття Ренесансу північніше і західніше Альп, готичний стиль втратив своє значення.

Майже вся архітектура готичних соборів обумовлена ​​одним головним винаходом того часу - нової каркасної конструкцією, що і робить ці собори легко впізнаваними.

Категорія: Готика | Додав: Ruslan17 (31.03.2015)
Переглядів: 526 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar